Pražské Street Law navštívilo americkou Mekku Street Law

V druhé polovině srpna vyrazila část Street law týmu na výjezd do míst, kde program Street Law v 70. letech vznikal, na Georgetown Law Centre ve Washingtonu, D.C. Po cestě do amerického hlavního města jsme ještě navštívili New Yorku, kde nás tamní kolegové laskavě provedli po svých fakultách a právních klinikách a představili nám své programy. Jako první jsme zavítali na New York University School of Law, kde nás uvítala prof. Paula Galowitz. Dále jsme pokračovali na Cardozo Law School za prof. Leslie Salzman a následně na Columbia Law School, po které nás provedl prof. Philip Genty. Měli jsme také možnost navštívit jednu hodinu kurzu s názvem Legal Methods, který pro studenty prvního ročníku vyučuje prof. Jane Ginsburg.

Po přejezdu do Washingotnu D.C. jsme strávili celý týden jako aktivní účastníci úvodního kurzu Street Law programu na Georgetown Law Centre vedeného prof. Richard Roem, který program v 80. letech převzal od jeho zakladatele, Edwarda O’Briena, a vede ho dodnes.

Není proto překvapivé, že jeho semináře a používané metody jsou pro zahraniční návštěvníky jeho kurzů inspirací dodnes. Během týdenního kurzu jsme se dozvěděli, jak se studenti Georgetownu připravují na celý semestr samostatného učení, zažili jsme nové interaktivní metody a měli jsme tu možnost představit i náš Street Law projekt. Samozřejmě nás těšilo slyšet slova chvály na náš program od takové autority Street Law světa. Týdenní kurz jsme pak společně se studenty zakončili u prof. Roa ve West Virginii, kam studenti odjíždějí před začátkem školního roku na teambuilding.  Po návratu do D.C. jsme dostali skvělou příležitost zažít na vlastní kůži prostředí washingtonské střední školy, kde jsme se jako hosté účastnili semináře vyučovaného studentkou street law programu na Georgetown Law Centre. Na závěr jsme navštívili Columbus School of Law of The Catholic University of America, kde nás přijaly prof. Catherine Klein a prof. Leah Wortham a seznámily nás s jejich rozsáhlým klinickým programem.

Z třítýdenního výjezdu jsme se vrátili nadšeni a plni inspirace, ale také rádi za to, že jsme mohli představit pražský Street Law program a zažít, že se v porovnání se Spojenými státy nejenže nemáme za co stydět, ale můžeme pro ně být i inspirací.

dscn3615-nahled havel-usa-nahledimg-20160822-083545-nahled img-20160822-130843-nahled  img-20160822-130905-nahled 14488892-10209488160274455-1190218093-o-nahled